Bulut Bilişim - Türkçe

Sermaye giderleri CapEx ile işletme giderleri OpEx

Geçmişte, şirketlerin faaliyete geçmek için fiziksel tesislere ve altyapıya sahip olması gerekiyordu. Faaliyete geçmek ve işleri büyütmek için gereken donanım ve altyapı önemli bir ön maliyet getiriyordu. Bulut bilişim, önemli bir ön maliyete veya donanım kurulum süresine gerek kalmadan müşterilere hizmet sunar.

Bu iki yatırım yaklaşımı şöyle adlandırılır:

  • Sermaye Giderleri (CapEx): CapEx önceden fiziksel altyapıya harcama yapmak ve ardından zaman içinde bu harcamaları verginizden düşmektir. CapEx, değeri zaman içinde düşen bir ön maliyettir.
  • İşletme Giderleri (OpEx): OpEx, hizmetlere veya ürünlere şimdi harcama yapmak ve bu harcamalar için şimdi faturalandırılmaktır. Bu harcamaları aynı yıl verginizden düşebilirsiniz. Hiç ön maliyet yoktur. Hizmet veya ürüne bunları kullandığınız sırada ödeme yaparsınız.

CapEx bilgi işlem maliyetleri

Tipik bir şirket içi veri merkezinin şöyle maliyetleri vardır:

Sunucu maliyetleri

Bu alan tüm donanım bileşenlerini ve bunların destek maliyetini içerir. Sunucu satın alırken tasarımınıza sunucu kümeleme, yedekli güç kaynakları ve kesintisiz güç kaynakları gibi hataya dayanıklılık ve yedekli çalışma eklemeyi unutmayın. Veri merkezinde bir sunucunun değiştirilmesi veya eklenmesi gerektiğinde, bilgisayara ödeme yapmanız gerekir. Sunucuya önceden ödeme yapmanız gerektiğinden bu durum sizin anlık nakit akışınızı etkileyebilir.

Depolama maliyetleri

Bu alan tüm depolama donanımı bileşenlerini ve bunların destek maliyetini içerir. Uygulamaya veya hataya dayanıklılık düzeyine bağlı olarak merkezi depolama pahalıya gelebilir. Büyük kuruluşlarda depolama katmanları oluşturarak, kritik uygulamalar için daha pahalı ve hataya dayanıklı depolama kullanırken düşük öncelikli veriler için daha düşük fiyatlı depolama kullanabilirsiniz.

Ağ maliyetleri

Ağ maliyetleri kablolar, anahtarlar, erişim noktaları ve yönlendiriciler de dahil olmak üzere tüm şirket içi donanım bileşenlerini içerir. Ayrıca geniş alan ağı (WAN) ve İnternet bağlantıları da buna dahildir.

Yedekleme ve arşivleme maliyetleri

Bu, verileri yedekleme, kopyalama veya arşivleme maliyetidir. Seçenekler arasında buluta veya buluttan bir yedekleme ayarlama sayılabilir. Donanım için bir ön maliyetin yanı sıra, yedeklerin bakımının ve teyp gibi sarf malzemelerinin ek maliyetleri vardır.

İş sürekliliği ve olağanüstü durum kurtarma maliyetleri

Sunucu hataya dayanıklılığı ve yedekliliğine ek olarak, olağanüstü bir durumdan nasıl kurtulacağınızı ve çalışmayı sürdüreceğinizi de planlamalısınız. Planınız bir olağanüstü durum kurtarma sitesi oluşturmayı içermelidir. Ayrıca yedekleme oluşturucuları da içerebilir. Bunların çoğu, özellikle de bir olağanüstü durum kurtarma sitesi oluşturmak ön maliyetler gerektirir ama altyapının ve altyapı bakımının sürekli ek maliyeti de vardır.

Veri merkezi altyapı maliyetleri

İnşaat ve malzeme maliyetlerinin yanı sıra artan talebe göre ortaya çıkabilecek yenileme ve yeniden düzenleme maliyetleri söz konusudur. Ayrıca bu altyapıda elektrik, iç mekan, soğutma ve bina bakımı gibi operasyonel giderler de mevcuttur.

Teknik personel

Sermaye harcaması sınıfına girmese de altyapınızda çalışması gereken personel, şirket içi veri merkezlerine özgü olacaktır. Veri merkezindeki ve olağanüstü durum kurtarma sitesindeki sistemleri yüklemek, dağıtmak ve yönetmek için teknik uzmanlığa ve iş gücüne ihtiyacınız olacaktır.

OpEx bulut bilişim maliyetleri

Bulut bilişimde, şirket içi veri merkeziyle ilişkili maliyetlerin çoğu hizmet sağlayıcısına kaydırılır. Fiziksel donanım ve veri merkezi maliyetlerini düşünmek zorunda kalmazsınız ama bulut bilişimin de farklı maliyetleri vardır. Muhasebe açısından bu maliyetlerin hepsi işletme giderleridir:

Yazılım ve özelleştirilmiş özellikler kiralama

Kullandıkça ödeme modelinden yararlanmak için aboneliklerinizi etkin bir şekilde yöneterek kullanıcıların hizmetleri kötüye kullanmadığından ve sağlanan hesapların gerçekten kullanıldığından (boşta beklemediğinden) emin olmanız gerekir. Sağlayıcı kaynakları sağladığı anda faturalandırma başlar. Artık kullanılmayan kaynakların sağlanmasını kaldırıp maliyetleri minimum düzeyde tutmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Sabit donanım veya kapasite yerine ücretleri kullanım/talep temelinde ölçeklendirme.

Bulut bilişim, kullanıcı sayısı veya CPU kullanım süresi gibi çeşitli yollarla faturalandırılabilir. Öte yandan, faturalandırma kategorileri arasında ayrılmış RAM, bir saniyedeki I/O işlemleri sayısı (IOPS) ve depolama alanı da bulunabilir. Gereken bant genişliğini belirlemek için yedekleme ve olağanüstü durum kurtarma trafiğini planlayın.

Kullanıcı veya kuruluş düzeyinde faturalandırma.

Abonelik (kullandıkça öde) modeli, hem kuruluşlar hem de kullanıcılar için tasarlanmış bir bilgi işlem faturalandırma yöntemidir. Kuruluş veya kullanıcı, kullandığı hizmetler için ve genellikle yinelenen bazda faturalandırılır. Yazılım, depolama ve geliştirme platformları gibi bilgi işlem kaynaklarını ölçeklendirebilir, özelleştirebilir ve sağlayabilirsiniz. Örneğin, ayrılmış bir bulut hizmeti kullandığınızda sunucu donanımı ve kullanım için ödeme yapabilirsiniz.

CapEx modelinin avantajları

Sermaye giderleriyle (CapEx), giderlerinizi proje veya bütçe döneminin başlangıcında planlarsınız. Maliyetleriniz sabittir; başka bir deyişle ne kadar harcandığını tam olarak bilirsiniz. Bütçe sınırlamasından dolayı proje başlamadan giderleri tahmin etmeniz gerektiğinde bu cazip bir seçenektir.

OpEx modelinin avantajları

Talep ve büyüme tahmin edilemeyebilir ve beklentileri aşabilir; bu da aşağıdaki grafta gösterildiği gibi CapEx modelinde sorun yaratır.

Beklenen talebin gerçek talepten nasıl farklı olabileceğini ve talebin CapEx altyapısını nasıl aşabileceğini gösteren graf.

Kopyala

OpEx modeliyle, yeni bir ürün veya hizmet denemek isteyen şirketlerin donanıma yatırım yapması gerekmez. Bunun yerine, kendilerine gereken altyapı kadar ödeme yaparlar.

Talebin dalgalandığı veya bilinmediği durumlarda OpEx özellikle cazip bir seçenektir. Sıklıkla bulut hizmetlerinin çevik olduğu söylenir. Bulutun çevikliği, işletmenin değişen gereksinimlerine ayak uydurmak için BT altyapısını hızla değiştirebilme olanağı sağlamasıdır. Örneğin, bir ay hizmetinizin kullanımı zirve yaparsa talebe göre ölçeklendirip o ay için daha yüksek bir fatura ödeyebilirsiniz. Bir sonraki ay talep düşerse, kullanılan kaynakları azaltıp ödemenizi düşürebilirsiniz. Bu çeviklik maliyetlerinizi dinamik olarak yönetmenize, gereksinimler değiştikçe harcamaları iyileştirmenize olanak tanır.

Yorum Yap