Bulut Bilişim - Türkçe

Bulut dağıtım modelleri

Üç farklı bulut dağıtım modeli vardır. Bulut dağıtım modeli verilerin nerede depolanacağını, müşterilerin bunlarla nasıl etkileşime geçeceğini, bunların nasıl alınacağını ve uygulamanın nerede çalışacağını tanımlar. Ayrıca, altyapınızın ne kadarlık bir bölümünü yönetmek istediğinize veya yönetmeniz gerektiğine de bağlıdır.

Bulut bilgi işlem dağıtımına yönelik üç yöntemi keşfedin

Genel, Özel ve Hibrit karşılaştırması

Genel bulut

En yaygın dağıtım modelidir. Bu durumda, yönetmeniz veya güncelliğini korumanız gereken yerel donanım yoktur; her şey bulut sağlayıcısının donanımı üzerinde çalıştırılır. Bazı durumlarda, bilgi işlem kaynaklarını başka bulut kullanıcılarıyla paylaşarak maliyetten ek tasarruflar da elde edebilirsiniz.

İşletmeler çeşitli ölçeklerde birden çok genel bulut sağlayıcısı kullanabilir. Microsoft Azure, bir genel bulut sağlayıcısı örneğidir.

Avantajlar

 • Yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik/çeviklik – ölçeklendirmek için yeni sunucu satın almanız gerekmez
 • Kullandıkça öde fiyatlandırma modeli – yalnızca kullandığınız kadar ödersiniz, CapEx maliyetleri yoktur
 • Donanımın bakımından veya güncelleştirmelerinden sorumlu değilsiniz
 • Kurulum ve kullanım için çok az teknik bilgi – iş yüklerinin güvenli ve yüksek kullanılabilirliğe sahip olduğundan emin olmak için bulut sağlayıcısının becerilerinden ve uzmanlığından yararlanabilirsiniz

Yaygın bir kullanım örneği, bulut sağlayıcısının sahip olduğu donanım ve kaynaklara bir web uygulamasının veya blog sitesinin dağıtımını yapmaktır. Bu senaryoda genel bulutun kullanılması sayesinde, bulut kullanıcıları web sitelerini veya bloglarını hızla hazırlayabilir ve sitenin bakımına odaklanabilir. Sitenin üzerinde çalıştırılacağı donanımı satın almak, yönetmek veya bakımını yapmakla uğraşmazlar.

Dezavantajlar

Tüm senaryolar genel buluta uygun değildir. Üzerinde düşünülmesi gereken bazı dezavantajlar:

 • Gelen bulut kullanıldığında karşılanamayan bazı özel güvenlik gereksinimleri olabilir
 • Genel bulutların uyamadığı devlet politikaları, endüstri standartları veya yasal gereksinimler olabilir
 • Donanım veya hizmetler size ait değildir ve bunları istediğiniz gibi yönetemeyebilirsiniz
 • Eski bir uygulamayı korumak zorunda olmak gibi benzersiz iş gereksinimlerini karşılamak güç olabilir

Özel bulut

Özel bulutta, kendi veri merkezinizde bir bulut ortamı oluşturur ve kuruluşunuzdaki kullanıcılara işlem kaynakları üzerinde self servis erişim sağlarsınız. Bu da kullanıcılarınıza genel bulutun bir simülasyonunu sunar ama sağladığınız donanım ve yazılım hizmetlerinin satın alınması ve bakımı yine tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

Avantajlar

Bu yaklaşımın çeşitli avantajları vardır:

 • Yapılandırmanın her senaryoyu veya eski uygulamayı desteklediğinden emin olabilirsiniz
 • Güvenliği denetleyebilirsiniz (ve sorumluluğunu alabilirsiniz)
 • Özel bulutlar; güvenlik, uyumluluk veya yasal düzenleme gereksinimlerini karşılayabilir

Dezavantajlar

Takımların özel buluttan ayrılmalarının bazı nedenleri şunlardır:

 • İlk olarak bazı CapEx maliyetleriniz vardır; başlangıç ve bakım için donanım satın almanız gerekir
 • Ekipmanın sahibi olmak çevikliği sınırlar; ölçeklendirmek için yeni donanım satın almanız, yüklemeniz ve kurmanız gerekir
 • Özel bulutlar zor kazanılan BT becerileri ve uzmanlığı gerektirir

Bir özel bulut kullanım örneği senaryosu, bir kuruluşun verilerini belki de yasal nedenlerle genel buluta koyamaması olabilir. Örnek bir senaryoda, devlet politikası belirli verilerin ülke içinde veya gizli tutulmasını gerektirebilir.

Özel bulut dış müşterilere ya da Muhasebe veya İnsan Kaynakları gibi şirketin belirli departmanlarına da bulut işlevselliği sağlayabilir.

Hibrit bulut

Hibrit bulut genel ve özel bulutları birleştirerek, uygulamalarınızı en uygun konumda çalıştırmanıza olanak tanır. Örneğin, web sitenizi genel bulutta barındırabilir ve özel bulutunuzda (veya şirket içi veri merkezinizde) barındırılan son derece güvenli bir veritabanına bağlayabilirsiniz.

Belki de yasal nedenlerle buluta koyamayacağınız bazı malzemeleriniz olduğunda, bu yararlıdır. Örneğin, genel kullanıma sunulamayan ve özel veri merkezinizde tutulması gereken bazı belirli veri parçalarınız (tıbbi veriler gibi) olabilir. Bir diğer örnek de güncelleştirilemeyen eski donanım üzerinde çalıştırılan bir veya birden fazla uygulamanın olmasıdır. Böyle bir durumda, eski sistemi yerel olarak çalıştırmaya devam edebilir ve yetkilendirme veya depolama için genel buluta bağlayabilirsiniz.

Avantajlar

Hibrit bulutun bazı avantajları:

 • Eskimiş donanım veya eskimiş işletim sistemi kullanan sistemleri çalışır ve erişilebilir durumda tutabilirsiniz
 • Bulut yerine yerel olarak çalıştırma esnekliğiniz vardır
 • Daha ucuza geldiği durumlarda hizmetler ve kaynaklar için genel bulut sağlayıcılarının ölçek ekonomisinden yararlanabilir ve böyle olmadığı durumlarda kendi ekipmanınızı kullanabilirsiniz
 • Ortamı tamamen denetim altında tutmanız gereken güvenlik, uyumluluk veya eski uygulama senaryolarında kendi ekipmanınızı kullanabilirsiniz

Dezavantajlar

Dikkat etmeniz gereken bazı noktalar:

 • Biraz ön CapEx maliyeti içerdiği için, tek dağıtım modeli seçmekten daha pahalıya gelebilir
 • Ayarlaması ve yönetmesi daha karmaşık olabilir

Özet

Bulut bilgi işlem esnektir ve size bunu nasıl dağıtmak istediğinizi seçme olanağı sunar. Seçeceğiniz bulut dağıtım modeli hem bütçenize hem de güvenlik, ölçeklenebilirlik ve bakım ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

Yorum Yap