Programlama - Türkçe Yazılım

İlk .NET MAUI uygulamanızı oluşturun

Önkoşullar

  • Maui-check aracı kullanılarak .NET MAUI geliştirmesi için yapılandırılmış bir ortam. Daha fazla bilgi için bkz . .NET 6 Önizleme 6’yı Yükleme .
  • Gerekli iş yükleriyle birlikte Visual Studio 2022 kurulu olmalıdr (Preview2 veya daha yenisi) 
  • Daha fazla bilgi için bkz . Visual Studio 2022 Kurulum .
  • Yapılandırılmış bir Android öykünücüsü. Android öykünücüsü oluşturma hakkında daha fazla bilgi için bkz. Android öykünücüsü kurulumu .

Bu öğreticide, Visual Studio 2022’de ilk .NET MAUI uygulamanızı oluşturacak ve bir Android öykünücüsünde çalıştıracaksınız:

Bir komut istemi açın ve şu komutu çalıştırarak yeni bir proje oluşturun:

1: Visual Studio 2022 build 17.0’ı (Preview 2 veya üstü) başlatın ve başlangıç penceresinde çözümünüze göz atmak için Bir proje veya çözüm aç‘a tıklayın :

Çözümü açın.

2: Projenin yüklenmesini ve bağımlılıklarının geri yüklenmesini bekleyin:

Geri yüklenen bağımlılıklar.

3: Visual Studio araç çubuğunda, Başlat düğmesinin (Oynat düğmesine benzeyen üçgen düğme) yanındaki açılır menüyü seçin, Android Emulator öğesini seçin ve ardından uygulamayı dağıtmak istediğiniz öykünücüyü seçin:

Android öykünücünüzü seçin.

4: Visual Studio araç çubuğunda, uygulamayı seçtiğiniz Android öykünücüsünde başlatmak için Başlat düğmesine basın .

5: Android öykünücüsünde çalışan uygulamada, BANA TIKLAYIN düğmesine birkaç kez basın ve düğme tıklamalarının sayısının arttığını gözlemleyin.

Android öykünücüsünde çalışan uygulama.

.NET MAUI ile iOS uygulamaları oluşturun ve hatalarını ayıklayın

.NET 6 iOS uygulamalarını Visual Studio 2022’den derlemek ve hatalarını ayıklamak için .NET 6 SDK ve iOS iş yüklerini, hem Windows’a hem de macOS’a (Mac derlemek için kullandığınız ana makinanıza) manuel olarak yüklemeniz gerekir.

Visual Studio’yu Mac’inize Xamarin Mac Agent (XMA) aracılığıyla bağlarken, SDK’nın farklı bir sürümünü yüklemeniz istenirse, XMA’nın eski bir sürümüne atıfta bulunduğundan, istemi yok sayabilirsiniz.

NOT : Visual Studio 2022, şu anda .NET MAUI iOS uygulamalarını fiziksel cihazlara değil, iOS simülatörüne dağıtabilir.

Yorum Yap