C# .NET - English

C# Komut Satırı Derleyicisini (csc.exe) Kullanmak

C# programlarımızı bir IDE olmadan, sadece not defteri kullanarak yazabilir ve derleyebiliriz.  Bunu nasıl yapacağımıza bakalım

Programı Kodlamak

Ticari projelerinizde muhtemelen Visual Studio IDE‟yi kullanacak olmanıza rağmen C# komut satırı derleyicisi, örnek programların birçoğunu derlemek ve çalıştırmak için en kolay yöntemdir. Programları C# komut satırı derleyicisi kullanarak geliştirmek ve çalıştırmak için aşağıda yer alan üç adımı izleyeceksiniz:

  • Bir metin editörü kullanarak programı kodlayın.
  • Programı derleyin.
  • Programı çalıştırın.

Unutmayın, salt metin dosyaları oluşturmalısınız; biçimlendirilmiş kelime işlemci dosyaları oluşturmamaya dikkat edin, çünkü kelime işlemci dosyasındaki biçimlendirme bilgileri C# derleyicisini şaşırtacaktır. Programı kodlarken, dosyaya Example.cs adını verin.

Bir not defteri dosyası açarak aşağıdaki kodları yazın ve dosya ismini Example.cs yaparak kaydedin.

 

CSC.Exe  Programı Derlemek 

Programı derlemek için, kaynak dosyanın ismini komut satırında aşağıda gösterildiği gibi belirterek. C# derleyicisini (csc.exe) çalıştırın:

C:\>csc Example.cs

csc derleyicisi, programın MSIL versiyonunu içeren Example.exe adında bir dosya oluşturur. MSIL çalıştırılabilir bir kod olmamasına rağmen, yine de bir exe uzantılı dosya içinde yer alır. Example.exe dosyasını çalıştırmaya kalkıştığınızda Common Language Runtime otomatik olarak JIT derleyiciyi çağırır. Her şeye rağmen dikkatli olun; şayet .NET Framework‟ün kurulu olmadığı bir bilgisayarda Example.exe dosyasını (veya MSIL içeren herhangi bir başka exe dosyasını) çalıştırmayı deniyorsanız, CLR mevcut olmadığı için program çalışmayacaktır.

Not:  csc.exe derleyicisini  çalıştırmaya  başlamadan  önce  tipik  olarak  //Program Files/Microsoft    Visual    Studio .NET/Vc7/Bin    dizini    altında    yer    alan vcvars32.bat isimli  toplu  işlem  (batch)  dosyasını  çalıştırmanız  gerekebilir.

CSC.Exe Programı Çalıştırmak

Programı gerçekten çalıştırmak için, aşağıda gösterildiği gibi, komut satırında sadece programın ismini yazmak yeterlidir:

C:\>Example

Program çalıştığında, aşağıdaki çıktı ekranda görünür:

 

Kaynak : Herkez İçin C# / Herbert Schildt

Yorum Yap