Bulut Bilişim - Türkçe

Bulut Bilişimin Avantajları

Bulut bilişim ya hep ya hiç bir hizmet yaklaşımı değildir. Şirketler, verilerini depolamak ve iş gereksinimlerini karşılarken ihtiyaç duydukları miktarda mantık yürütmek için bulutu kullanmayı seçebilir. Mevcut işletmeler altyapı ve yönetim harcamalarından tasarruf etmek için aşamalı bir geçişi seçebilirken (“lift-and-shift” olarak adlandırılır), yeni şirketler bulutta başlangıç yapabilir.

Şimdi bulut bilişimin en önemli avantajlarını öğrenelim.

Uygun maliyetlidir

Bulut bilişim, kullandıkça öde veya tüketim tabanlı fiyatlandırma modelini sağlar.

Bu tüketim tabanlı model beraberinde aşağıdakiler gibi birçok avantaj getirir:

  • Peşin altyapı maliyetleri yoktur
  • Tam kapasiteyle kullanılmayabilecek, yüksek maliyetli altyapıyı satın almak ve yönetmek gerekmez
  • Ek kaynaklar için, yalnızca bu kaynaklar gerekli olduğunda ödeme yapabilme
  • Artık gerekli olmayan kaynaklar için ödeme yapmayı durdurabilme

Bu, daha iyi maliyet tahmini yapılabilmesini de sağlar. Tek tek kaynakların ve hizmetlerin fiyatları sağlandığından, beklenen kullanımınız temelinde belirli bir faturalama döneminde ne kadar harcama yapacağınızı tahmin edebilirsiniz. Ayrıca bulut sağlayıcınız tarafından izlenen geçmiş kullanım verilerinden yararlanarak gelecekteki büyümeye dayalı analizler de yapabilirsiniz.

Ölçeklenebilirdir

Belirli bir zamanda talebe veya iş yüküne göre kaynakları ve hizmetleri artırabilir veya azaltabilirsiniz. Bulut bilişim, gereksinimlerinize göre hem dikey hem de yatay ölçeklendirmeyi destekler.

“Ölçek artırma” olarak da bilinen dikey ölçeklendirme, mevcut sunucunun gücünü artırmak için kaynak ekleme işlemidir. Dikey ölçeklendirme örnekleri arasında daha fazla CPU veya daha fazla bellek ekleme sayılabilir.

“Ölçek genişletme” olarak da bilinen yatay ölçeklendirme, tek bir birim gibi çalışacak daha fazla sunucu ekleme işlemidir. Örneğin, gelen istekleri işlemek için birden çok sunucunuz olur.

Ölçeklendirme el ile yapılabileceği gibi, CPU kullanımı veya istek sayısı gibi belirli tetikleyiciler temelinde otomatik olarak da yapılabilir ve kaynaklar dakikalar içinde ayrılabilir ya da serbest bırakılabilir.

Esnektir

Talepteki artışlar veya düşüşler nedeniyle iş yükünüz değiştiğinde, bulut bilişim sistemi bunu telafi etmek için otomatik olarak kaynak ekleyebilir veya kaldırabilir.

Örneğin, web sitenizin bir makalede tanıtıldığını ve bunun sonucunda bir gecede trafikte patlama olduğunu düşünün. Bulut esnek olduğundan, artan trafiği işlemek için daha fazla bilgi işlem kaynağını otomatik olarak ayırır. Trafik normalleşmeye başladığında, maliyeti en aza indirmek için bulut otomatik olarak ek kaynakları serbest bırakır.

Çalışanlar tarafından kullanılan bir uygulama çalıştırıyorsanız, çoğu kişinin uygulamaya eriştiği en yoğun çalışma saatleri için bulutun otomatik olarak kaynak eklemesini ve gün sonunda kaynakları kaldırmasını sağlayabilirsiniz.

Günceldir

Bulut kullandığınızda önemli konulara, yani uygulamaları derlemeye ve dağıtmaya odaklanabilirsiniz. Bulut kullanımı; yazılım yamalarının bakımı, donanım kurulumu, yükseltmeler ve diğer BT yönetim görevlerinin getirdiği yükleri ortadan kaldırır. Bunların hepsi sizin için otomatik olarak gerçekleştirildiğinden, işlerinizi yürütmek için en son ve en harika aracı kullandığınızdan emin olursunuz.

Ayrıca bilgisayar donanımı bulut sağlayıcısı tarafından korunur ve yükseltilir. Örneğin, bir disk başarısız olduğunda bulut sağlayıcısı tarafından değiştirilecektir. Yeni bir donanım güncelleştirmesi kullanıma sunulursa, donanımınızı değiştirme sürecinden geçmeniz gerekmez. Bulut sağlayıcısı donanım güncelleştirmelerinin otomatik olarak kullanımınıza sunulduğundan emin olur.

Güvenilirdir

İşlerinizi yürütürken, verilerinizin her zaman orada olacağı konusunda içinizin rahat olmasını istersiniz. Bulut bilişim sağlayıcıları, verilerinizin hep güvenli kalmasını sağlamak için veri yedekleme, olağanüstü durum kurtarma ve veri çoğaltma hizmetleri sunar. Bunlara ek olarak, yedeklilik bulut hizmetleri mimarisinin yerleşik bir özelliğidir; bir bileşen başarısız olursa yedek bileşen onun yerini alır. Bu, hataya dayanıklılık olarak adlandırılır ve olağanüstü durumlar yaşandığında müşterilerinizin bunlardan etkilenmemesi sağlanır.

Küreseldir

Bulut sağlayıcılarının, dünyanın her yanında çeşitli bölgelere dağılmış tümüyle yedekli veri merkezleri vardır. Bu size, bölgesel olarak müşterilerinizin yakınında bulunma ve dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar onlara mümkün olan en iyi yanıt sürelerini sağlama olanağı tanır.

Yedeklilik ve bölgesellik için hizmetlerinizi birden çok bölgeye çoğaltabilir ve bu sayede müşterilerinizin veri yerleşimi ve uyumluluk yasalarına uygunluğu sağladığından emin olabilirsiniz.

Güvenlidir

Veri merkezinizin güvenliğini nasıl sağladığınızı düşünün. Öncelikle fiziksel güvenliği ele alalım; örneğin binaya kimler girebilir ve sunucu raflarını kimler çalıştırabilir? Diğer yandan dijital güvenliğiniz de söz konusudur; örneğin sistemlerinize ve verilerinize ağ üzerinden kimler bağlanabilir?

Bulut sağlayıcıları çoğu kuruluşun başka yollarla elde edebileceğinden çok daha iyi bir güvenlik sağlayabilen çok çeşitli ilkeler, teknolojiler, denetimler ve uzman teknik becerileri sunar. Sonuçta güvenlik güçlendirilir ve bu da verilerin, uygulamaların ve altyapının olası tehditlere karşı korunmasına yardımcı olur.

Fiziksel güvenlik yani bulut altyapısına yönelik tehditler söz konusu olduğunda bulut sağlayıcıları fiziksel varlıkları korumak için duvarlar, kameralar, geçitler, güvenlik personeli gibi alanlara yoğun yatırımlar yapar. Ayrıca, çalışanların yalnızca yönetim yetkisine sahip oldukları kaynaklara erişebilmesini sağlayan katı yordamlar uygularlar.

Şimdi dijital güvenlikten söz edelim. Bulutta çalışan sanal makinelerde veya depolama sistemlerinde yalnızca yetkili kullanıcıların oturum açabilmesini istersiniz. Bulut sağlayıcıları güvenlik tehditlerini azaltmanıza yardımcı olan araçlar sağlar ve kullandığınız kaynakları korumak için bu araçları kullanmanız gerekir.

Özet

Bulut bilişim, işletmenin yönetimini kolaylaştırır. Uygun maliyetli, ölçeklenebilir, esnek, güncel ve güvenilirdir. Bu sayede, temel ayrıntıların yönetimine daha az zaman harcayıp önemli konulara daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Yorum Yap