Bulut Bilişim - Türkçe

Bulut Bilişim Başlangıç Rehberi

Bir ampulün düğmesine bastığınızda, tek beklediğiniz şey ampulün yanmasıdır. Bunun için elektrik gerektiğini bilseniz de o an elektriğin ampule nasıl ulaştığının ayrıntıları önemli değildir. Elektriğin bir enerji santralinde üretildiğini ve yüksek gerilimli aktarım hatlarından oluşan büyük bir ağ üzerinden şehrinize, sonra da bir trafo aracılığıyla evinize ulaştırıldığını düşünmeyebilirsiniz.

Microsoft Azure

Bir ışığın açılmasına giden süreç, basit bir düğmeye basma eyleminin arkasında gizlenir. Bu noktada, elektrik birçok avantajı olan yararlı bir hizmete dönüşür. İlk olarak yalnızca gereksinim duyduğunuz kadar ödersiniz. Bir ampul aldığınızda bunu ne kadar kullanabileceğinizi göz önünde bulundurarak elektrik dağıtım şirketinize peşin ödeme yapmazsınız. Bunun yerine, fiili olarak kullandığınız elektrik miktarı karşılığında ödeme yaparsınız. İkinci olarak, enerji santrallerinin en son teknolojiye nasıl veya ne zaman yükseltileceği konusunda endişelenmezsiniz. Son olarak da, elektriğin ölçeklendirilmesini yönetmek zorunda kalmazsınız. Örneğin, şehrinize yeni insanlar taşındığında ışığınızın açık kalacağı konusunda içiniz rahat olabilir.

Bir teknoloji uzmanı olarak uygulama geliştirme ve dağıtma sürecinde bu avantajların aynısına sahip olmak iyi olurdu. Verilerin depolanması, videoların akışının yapılması, hatta bir web sitesinin barındırılması gibi işlerin tümünde donanım ve yazılım yönetimi gereklidir. Uygulamanızı kullanıcılara sunmanız için bu yönetim yükü gereksiz bir engeldir. Ne var ki bu sorunun bir çözümü var: bulut bilgi işlem.

Öğrenme hedefleri

Bu modülde şunları yapacaksınız:

  • Genel bulut bilgi işlem hizmetlerini keşfedin
  • Bulut bilgi işlemin avantajlarını keşfedin
  • Sizin için en uygun bulut dağıtım modelinin hangisi olduğuna karar verin

Alıntı : https://docs.microsoft.com/tr-tr/learn/

Yorum Yap