Microsoft Azure - Türkçe

Azure App Service’i yapılandırma

Önceki bölümlerden WordPress uygulamamızı çalıştırmak için App Service kullandığımızı hatırlayın. Burada uygulamamız hakkında sunulan ek bilgileri gözden geçirecek ve web siteminizi yapılandırmak için sağlanan seçeneklerden bazılarını keşfedeceğiz.

Şimdi bu bilgilerden bazılarına göz atalım.

  1. Azure portalını  açın.
  2. Aboneliğinizdeki tüm kaynakların listesine erişmek için soldaki gezinti menüsünden Pano‘yu seçin. Gezinti seçeneklerini görmek için menü simgesine tıklamanız gerekebilir.Panonun tüm kaynaklar pencere öğesindeki çeşitli kaynakları gösteren Azure portalının ekran görüntüsü.
  3. Önceki alıştırmada seçtiğiniz adı taşıyan App Service‘i seçin.Panonun tüm kaynaklar pencere öğesini learn-blog App Service vurgulanmış olarak gösteren Azure portalının ekran görüntüsü.
  4. Genel Bakış seçilmezse varsayılan olarak App Service genel bakışı görüntülenir.
  5. Genel bakış görünümünü, yeni oluşturulan web sitenizin grafiklerini görebileceğiniz yere kadar aşağı kaydırın. Bu grafiklerde web siteniz tarafından alınan istek sayısı, gelen ve giden veri miktarı ile sitede karşılaşılan hata sayısı hakkındaki istatistikler sağlanır.Burada gösterilen bilgiler neredeyse gerçek zamanlı verilerdir ve web sitenizin performansına hızlı bir genel bakış sağlar. Sitenin performansıyla ilgili sorunlar bu graflarda erken uyarılar olarak bildirilir.

Ölçek nedir?

Web sitenizi dağıttığınızı ve sitenin popüler olduğunu düşünün. Genel bakıştaki graflara bakarak sitenizin aldığı isteklerin hepsini etkili bir şekilde yönetemediğini fark ettiniz. Sorunu çözmek için sunucunun donanım kapasitesini artırmanız gerekecektir.

Ölçek, performansı artırmak için ağ bant genişliği, bellek, depolama veya işlem gücü eklemeyi ifade eder.

Ölçeği artırma ve ölçeği genişletme terimlerini duymuş olabilirsiniz.

Ölçeği artırma veya dikey ölçeklendirme, mevcut sanal makinenin belleğini, depolama alanını veya işlem gücünü artırma anlamına gelir. Örneğin bir web veya veritabanı sunucusuna bellek ekleyerek daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Ölçeği genişletme veya yatay ölçeklendirme, uygulamanızı güçlendirmek için fazladan sanal makine ekleme anlamına gelir. Örneğin, aynı şekilde yapılandırılmış birden çok sanal makine oluşturabilir ve bir yük dengeleyici kullanarak iş yükünü bu makineler arasında paylaştırabilirsiniz.

 İpucu

Bulut esnektir. Geçici olarak ölçeği artırmanız veya ölçeği genişletmeniz gerektiyse, dağıtımınızın ölçeğini küçültebilir veya ölçeğini daraltabilirsiniz. Ölçeği küçültme ve ölçeği daraltma tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Azure Danışmanı ve Azure Maliyet Yönetimi bulut harcamalarını iyileştirmenize yardımcı olan iki hizmettir. Bu hizmetleri kullanarak nerede ihtiyacınızdan fazlasını kullandığınızı belirleyebilir ve ardından gerçekten kullandığınız kapasiteye göre ölçeği küçültebilirsiniz.

Daha fazla zamanınız olduğunda rahatça her bölümün üzerinden geçebilir ve sağlanan çeşitli seçenekleri inceleyebilirsiniz.

App Service yapılandırmasını değiştirme

Uygulama Hizmetleri’nin birçok yapılandırılabilir seçeneği bulunur ve bu seçenekler işlev bölümleri halinde gruplandırılır.

İlk bölümde, uygulamanızın durumuna ilişkin bir görünüm elde etme için erişebileceğiniz genel seçenekler grubu görüntülenir. Öte yandan aşağıdaki bölümlerden her biri ek işlevler ve bilgiler sağlar.

Örneğin Ayarlar bölümü uygulama ayarları, yedeklemeler, özel etki alanları, TLS/SSL ayarları ve uygulamanın kaynaklarında ölçeği artırma seçenekleri gibi App Service’in çeşitli yönlerini yapılandırmanız için erişim sağlar.

App Service ayarlar menüsü seçeneklerini gösteren Azure portalının ekran görüntüsü.

App Service’inizin ölçeğini artırma

  1. App Service’inizin Ayarlar yapılandırma bölümünde Ölçeği artırma (App Service planı) öğesini seçin.
Ölçeği artırma bölümünün vurgulandığı App Service ayarları menüsünü gösteren Azure portalının ekran görüntüsü.
  1. Yapılandırma bölmesi aralarından seçim yapılabilecek üç iş yükü kategorisi olduğuna dikkat edin. Bu üç kategori, çalıştıracağımız iş yükünün türüne karar vermeyi kolaylaştırır.1 TABLOSUKategoriAçıklamaGeliştirme / TestBu kategori daha az zorlu iş yükleri için idealdir. Bu kategori ağırlıklı olarak paylaşılan altyapı sağlamaya odaklanır. Bu kategoride App Service uygulamasında kullanılabilen ek özellikler vardır. Örneğin Özel etki alanları / SSL ve el ile ölçeklendirme.ÜretimBu kategori daha zorlu iş yükleri için idealdir. Bu kategoride hazırlama yuvaları, günlük yedeklemeler ve trafik yöneticisi gibi yeni eklenen özellikleri de görürsünüz.YalıtılmışBu kategori gelişmiş ağ ve ayrıntılı ölçeklendirme gerektiren iş yükleri için idealdir.Her kategorinin altında, App Service’imizde kullanılabilen kaynakları ölçeklendirmemize olanak tanıyacak fiyatlandırma katmanları verilir. Bu fiyatlandırma katmanları yukarıda belirtilen ek özelliklere erişmemizi sağlar.Yapılandırmayı F1 katmanında bırakacağız ama uygulamanızın yükünde değişiklikler olursa App Service’inizde ölçeklendirme ayarlamaları yapmak için bu bölmeye gidebileceğinizi unutmayın.Şimdi App Service gibi Azure kaynaklarını yapılandırmak için Cloud Shell’in nasıl kullanılacağını gözden geçirelim.

Yorum Yap