Asp.Net MVC - Türkçe

Asp.Net Mvc Razor Page kullanımı

Razor View Engine; Asp.Net projelerimizde tasarım sayfaları içerisinde (View) HTML,CSS,Javascript yanında C# kullanmamızı sağlamaktadır . Örneğin, aynı sayfa içerisindeki Html,Css, Javascript kodları istemci (grafik kullanıcı arayüzü-GUI) tarafında çalışırken C# kodlarımız sunucu tarafında çalıştırılır. Html dilinde eklediğiniz bir yorum satırı site kaynak kodları arasında tüm kullanıcılar tarafından görülebilirken, Razor ile eklediğiniz C# açıklama/yorum satırları sunucu tarafında işlem gördüğü için kullanıcılar tarafından görülemez. Sadece uygulamayı geliştiren yazılımcılar görebilir.

Razor Kod Blogu Yapısı

View’de C# kodları yazabilmek için kullanılan kod yapısı aşağıdaki şekildedir:

PHP kullananların hızlıca adapte olabileceği bu yapıyı bir örnek ile açıklayalım:

Yukarıdaki kodlamadan anlaşılacağı üzere, Razor Kod bloğunda oluşturulan değişkenlere blok dışarısından erişmek için “@” işaretini kullanmanız yeterli. Php’de $ kullanımına benzer olan bu yapı kodlamamızı daha anlaşılır, daha kısa bir hale dönüştürüyor.

Razor Tek Kod Satırı Yapısı

Tek satırlık C# kodlarını başına “@” işaretini ekleyerek, blok içerisine almadan yazabilirsiniz. Yukarıdaki örnekte oluşturduğumuz bilgileri tek satırlık kod ile bir H2 etiketi içerisine çekmek istediğimizi düşünelim:

Razor’da Döngüler Ve Kontrol Yapıları

                Razor ile C# döngüleri ve kontrol yapılarını html tasarım sayfası içerisinde rahatlıkla kullanabiliriz (Foreach,For,While,İf-Else vb.)

 

Yorum Ekle

Yorum Yap